venuše v kožichu

venuše v kožichu

dialog až na dřeň / tomu říkáte láska? / nás všechny je snadné vysvětlit, méně snadné je nás... vysvobodit / sexuální tabu? ale kdeže! / leopold von sacher-masoch, seznamte se / bohyně lásky a krásy, těší mě

autor david ives
překlad jitka sloupová
režie jiří pokorný
dramaturgie anna smrčková
scéna a kostýmy jan štěpánek
hudba michal novinski

hrají
thomas lukáš melník / vanda markéta haroková

premiéra 18. února 2022
délka 1 hodina a 40 minut (bez přestávky)

venus in fur / původní produkce classic stage company / umělecký ředitel brian kulick / výkonný ředitel jessica r. jenen / prvním producentem na broadwayi byl manhattan theatre club / uměleckou ředitelkou byla lynne meadow, výkonným producentem barry grove díky zvláštní dohodě s jonem b. plattem, scottem landisem a classic stage company / premiéra se uskutečnila 13. října 2011 v samuel j. friedman theatre / doporučujeme návštěvu od 18 let

Venuše v kožichu v Divadle Petra Bezruče má na to, aby se stala dalším diváckým hitem

Poučka, podle které základem úspěchu každého divadelního představení je kvalitní dramatická předloha, režírovaná dobrým režisérem a hraná více než dobrými herci, je v případě Venuše v kožichu u Bezručů naplněna vrchovatě.

Ladislav Vrchovský / 19.2.2022

Venuše v kožichu jako nebezpečná smyslná hra

I ten, kdo zná film, bude překvapen intenzitou prožitku, jakým ze scény proudí souhra silné a energické ženy v suverénním podání Markéty Harokové s masochistickým mužem ztělesněným Lukášem Melníkem. (...) V sevřeném tvaru zprostředkovaném režisérem Jiřím Pokorným a s dokonalou souhrou obou herců tak vznikla strhující inscenace.

Milan Líčka / 20.2.2022

Thomas a Vanda. Vanda a Thomas. On je začínající autor a režisér hledající hlavní představitelku do svého divadelního debutu, ona je nezaměstnaná herečka toužící po práci. 
Dvojice spolu v rámci konkurzu rozehraje nebezpečnou a smyslnou hru plnou slovních přestřelek a bizarního humoru, ve které se postupně odkrývají vzájemné vášně, strachy i erotické představy. Ve fascinujícím dialogu zdánlivě nesourodého páru se boří hranice mezi fikcí a realitou a zpochybňují se zaběhnutá klišé uměleckého prostředí. 
Hit amerických divadelních scén se dočkal také filmové adaptace, v roce 2013 ho na plátno převedl oceňovaný režisér Roman Polanski.